5 věcí, které přidejte do tone of voice manuálu, než zapojíte do psaní AI

Takže tone of voice manuál máme? Výborně! Než ho ale nasypete do ChatGPT, tady je pět věcí, které do briefu zahrnout, aby se vám z něj linuly texty k nerozeznání od těch vašich.
Pojďme na to mrknout.👇
1. 🌡 ChatGPT má teplotu, kterou můžete ovládat: Nastavte si Perplexity temperature mode
Věděli jste, že ChatGPT má „teplotu“? Představit si to můžete jako takový kreativní termostat. Čím vyšší teplota, tím kreativnější ChatGPT v odpovědích bude. Základní teplota, na kterou je ChatGPT nastaveno, je 1.0. Ta zajistí, že odpovědi nebudou ani zcela bizár, ale ani úplná suchařina.
Snížení teploty: Když půjdete s teplotou níž (třeba na 0.6), odpovědi budou sice míň kreativní, ale přesnější, věcnější a předvídatelnější. Ideální třeba pro psaní whitepapers a odbornějších článků.
Zvýšení teploty: Když to ohulíte na víc (třeba na 1.5), ChatGPT půjde do rizika. Očekávat pak můžete velmi nápadité až ulítlé texty — skvělé pro brainstorming nebo slogany a slovní hříčky.
💡 Pokud tedy chcete mít všechny své texty podobně kreativní, napište si do tone of voice manuálu doporučenou hodnotu Perplexity temperature mode.
Příklad, jak vypadají texty s různou „teplotou“ ( chtěla jsem vytvořit slogan pro e-shop s fantasy knížkama):

2. 💥 Najděte svůj rytmus neboli burstiness
Můžete si všimnout, že delší texty, které (nejen) ChatGPT generuje, jsou často hodně repetitivní, co se tempa týče. My lidé mluvíme a píšeme tak, že střídáme dlouhá souvětí s kratšími větami. Aby to nebyla nuda. A je dobrý to ChatGPT připomenout, aby texty nebyly furt v jednom tempu, u kterého čtenář po pár řádcích usne.
Chcete stručné a úderné texty? Mějte to napsané v tone of voice manuálu a řekněte to chatbotovi. Příkladem může být třeba tento prompt prefix, který použijte před samotným promptem nebo si ho uložte do Custom instructions:
“Focus on brief, punchy sentences for a sharp and to-the-point response style. Avoid lengthy explanations, opting instead for concise, impactful statements that deliver the message quickly and effectively.”
3. ✍️ Sepište si obsah do brandových Custom instructions
Když už jsem zmínila Custom instructions, rozeberu je teď trochu do detailu. Ve vašem tone of voice manuálu by se totiž měly objevit dvě složky, které patří právě sem:

a) Popis osobnosti vaší značky

V první části popište svůj brand, jako by to byla reálná osoba se všemi vlastnostmi, specifiky a neduhy.
Jako příklad nám poslouží značka LUSH (to jsou takový ty barevný předražený koule do vody, kterým ale nejde odolat): Kdyby to byla osoba, byla by energická, zajímala by se o klimatickou krizi a byla by trochu bláznivá.
Toto zosobnění značky pomáhá ChatGPT pochopit její podstatu. A ve chvíli, kdy ChatGPT porozumí tomu, kdo daná značka vlastně je, umí se do ní lépe vžít. A tedy mluvit jejím hlasem.
Tady je příklad, jak by se dala značka LUSH popsat do detailu jako osoba:

b) Samotný tone of voice patří do druhé části
- Cokoliv, co můžete ChatGPT sdělit ohledně svého tone of voice, patří sem. Popište, jaký je osobitý hlas vaší značky, tonalitní škály i používaný žargon. Pokud máte třeba interní glosář, šup s ním sem.
- Zároveň můžete přidat informace o tom, jak byste si přáli text primárně formátovat. Je libo spíš odrážky, nebo delší odstavce? A jak řádkujete? Čím míň si toho necháte pro sebe, tím lepší výstup bude.
Přidávám zase příklad, jak by mohla tahle část vypadat vyplněná pro značku LUSH:

4. 📚 Sepište si do manuálu svoje textové perly
Ukázaná platí. 🙌 A tady dvojnásob. Tak jako novému copíkovi ukážete svoje texty, aby se na ně mohl naladit, stejně tak to pomůže chatbotovi.
- Přidejte do tone of voice manuálu vždy alespoň 20 textů, na které jste obzvlášť hrdí a které jsou psané on-brand od prvního písmena až po závěrečnou tečku.
- Až budete promptovat, vytáhněte si tři čtyři, které jsou nejblíž formátu, jaký od chatbota očekáváte. A uvidíte, že hned bude výsledek o velký kus lepší.
5. 🎨 BONUSOVÝ TIP NAKONEC: Emojis — obrázky, které dají značce tvář
Kolik emojis si do komunikace pustíte, je na vás. Někdo tapetuje, jiný s nimi šetří. Pokud ale nechcete, aby každý text byl jak z jiného světa, zamyslete se i nad tím, jak s emojis zacházet:
- Množství a přípustnost: Na jaké kanály emojis patří a v jaké míře? Můžeme si jich dovolit v jednom sdělení tři, pět, nebo čtyřicet osum? Sepište si to.
- Emoji lexicon: Hodí se taky mít po ruce seznam signature emojis, které pečlivě vyberete právě pro svůj brand. Ať se vám v textech neválí pokaždé jiná barva srdíčka, nedejbože nějak zlomené. 💔
Takhle by třeba mohly vypadat signature emoji sety pro
Disney:
- 🏰 👸🤴 🐭 🎆 🎢 🧜♀️
Harley-Davidson:
- 🏍️ 🛣️ 🇺🇸 🔥 🦅
LUSH:
- 🌿🌸🌈🌙🔮💚🍵📿🌱🌺✨🌍🧘♂️🕊️🍃🌼🦋🌳🌻
Tak to bychom měli. 💪
Nejdůležitější tip jsem si ale nechala na konec: Nezapomeňte na to, že briefovat libovolného chatbota je jako vysvětlovat svůj brand a tone of voice novému copywriterovi. Na začátku se bude hodně ptát a vy byste na jeho otázky měli mít odpovědi. Když je mít nebudete, začne improvizovat. A vám z toho nakonec vyleze generický 🤖 r-o-b-o-t-i-c-k-ý h-l-a-s, který nikdo nechce poslouchat.
Jsem Léňa. Dávám značkám hlas, který chtějí zákazníci poslouchat.